Dzisiaj wspominamy św. Leonarda który jest patronem cennego i zabytkowego drewnianego kościoła – perły architektury drewnianej w Lipnicy Murowanej.
Święty Leonard urodził się w Galii za panowania cesarza Anastazego (491-518). Pochodził ze znakomitej rodziny frankońskiej, zaprzyjaźnionej z królem Franków, Klodwikiem. Potem został pustelnikiem. Nie przyjął ofiarowanej mu przez Klodwika godności biskupa w Micy. Zamieszkał natomiast w puszczy leśnej koło Limoges. Pewnego dnia odwiedził go Klodwik z okazji polowania, jakie urządził w tych stronach. Prosił Leonarda o modlitwę, gdyż jego małżonka miała bardzo bolesny, ciężki i niebezpieczny dla swojego życia poród. Dzięki modlitwie Leonarda bóle ustały, a królowa szczęśliwie urodziła dziecię. Król w podzięce podarował Leonardowi cały las. Leonard nazwał darowiznę Nobiliacum, czyli darem szlachetnego króla (nobilissimo rege). Wystawił też kościółek pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, a w nim ołtarz ku czci św. Remigiusza. Gdy dotkliwie odczuwał brak wody, wytrysnęła ona cudownie w postaci źródła, z którego skwapliwie korzystali pątnicy. Leonard zmarł prawdopodobnie 6 listopada. Rok jego śmierci jest nieznany. Jego grób stał się natychmiast miejscem pielgrzymek. Święty należał do najpopularniejszych świętych w Europie w wiekach średnich: we Francji, w Anglii, Niemczech, Austrii, w Bawarii, w Szwecji i w Polsce.
O godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta msza św. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w tej skromnej uroczystości.
Módlmy się za wstawiennictwem św. Leonarda:
Leonardzie święty, który modlitwą i serdecznym miłosierdziem tylu biednym więźniom przyniosłeś pociechę i wyswobodzenie, wstaw się za mną i wszystkimi grzesznymi do Boga, aby w dobroci swojej biedne dusze nasze oswobodzić raczył z pet grzechu i zawiódł nas do królestwa prawdziwej wolności. Amen.